Home / Čo robíme / Projekty / Mestské zásahy 2013 - Trenčín

Mestské zásahy 2013 - Trenčín

Interaktívna mapa s mestskými zásahmi Trenčín

Viac informácií o iniciatíve Mestských zásahoch

Myšlienka projektu „mestských zásahov“ vznikla v Bratislave v roku 2007. Matúš Vallo a Oliver Sadovský (Vallo Sadovsky Architects) predstavili svoj nápad občiansko-profesnej iniciatívy: rozhodli sa nečakať na zadanie z vonku a oslovili niekoľko svojich kolegov a architektonických ateliérov, aby si najskôr vybrali a neskôr navrhli - bez nároku na honorár - riešenie architektonicky problematického verejného miesta v širšom centre Bratislavy.

Mestské zásahy sú projekt, ktorý môže mať veľa podôb. Hlavnou ideou je nájsť určité body, miesta a situácie v našom meste, ktoré nefungujú tak, ako by mali, alebo neprinášajú obyvateľom to, čo by prinášať mali. Projekt by mal osloviť architektov, záhradných architektov, umelcov, odborníkov, ale aj obyvateľov, aby sami našli nie len takéto miesta, ale hlavne navrhli pre ne reálne riešenia.

Mám pocit, že v mestskom kontexte môžu aj malé zmeny priniesť veľký efekt. Projekt nemá generovať zisk alebo bombastické sľuby, má ale skúsiť niečo zmeniť (!). V tomto projekte sa môžu stretnúť viaceré záujmy: mestskí úradníci, ale aj obyvatelia mesta, architekti a umelci, sympatickí mudrlanti alebo špičkoví odborníci.

Snahou projektu je zabezpečiť reálnosť a realizovateľnosť jednotlivých projektov, ktoré neskončia zabudnuté niekde "v šuflíku", ale oslovia vedenie mesta i obyvateľov natoľko, že sa niektoré z nich zrealizujú. Aj preto bol projekt najskôr komunikovaný s pánom primátorom Richardom Rybníčkom, keďže podpora mesta je kľúčová. Okrem primátora bola podpora vyjadrená aj hlavným architektom Martinom Beďatšom a projektovou manažérkou projektu Trenčín si TY Renatou Kaščákovou.

Projekt Mestských zásahov sa okrem Bratislavy (2008) realizoval v Prahe (2010), v Brne (2011), Košiciach (2011) s pokračovaním projektu Medzimestské zásahy Košice – Prešov (2012) a aktuálne prebiehajúcimi v Jablonci n. N.

Iniciátorom myšlienky Mestských zásahov v Trenčíne je Richard Ščepka.