Home / Trenčín / Mestské zásahy / NAD KNIHAMI SEDÍME RADI

NAD KNIHAMI SEDÍME RADI

NAD KNIHAMI SEDÍME RADI

Pridané 10/09/2013

Ulica 1. mája sa nachádza medzi Gymnáziom Ľ. Štúra a Základnou školou sv. Svorada a Benedikta.

Nazýva sa podľa medzinárodného sviatku práce a pracujúceho ľudu. Študentov však trápia skôr prvé lásky, či nachádzanie zmyslu života a o práci majú viac-menej hmlisté predstavy. Je teda názov ulice výstižný?

Využitie i stvárnenie priestoru sa tiež nejaví ako primerané. Monotónnu plochu spestrujú len záplaty na asfalte, hrboľaté chodníky či oplotenia, ktoré sa stávajú prežitkom. Pozostatky dávno vysadenej javorovej aleje majú najlepšie roky za sebou.

Našim konceptom sa snažíme zmeniť zažitú predstavu a nájsť priestoru novú identitu. Predovšetkým chceme oslobodiť priestor od ťažkých kovaných plotov. Plochy zelene sme premiestnili do stredu záujmu, kde sú prístupné pre všetkých. Kruhový dizajn zelených plôch dotvárajú asymetricky umiestnené kružnice pôsobiace  plošne v dlažbe odlišnou farebnosťou. Dopĺňajú ich pásy dlažby vytvárajúce vlny. Po bočných stranách ulice zostal zachovaný prístup pre dopravnú obsluhu alebo  požiarnu techniku. Pre tento účel je primárne určený koridor na strane gymnázia, ktorý svojou šírkou umožňuje príjazd aj väčším vozidlám pozdĺž celej ulice.

Ulica získala novú atraktívnu tvár, študenti, učitelia aj okoloidúci možnosť zastaviť sa, oddýchnuť a tráviť voľný čas. Predovšetkým však posedieť si v príjemnom priestore priamo nad knihami. A nová „študentská“ ulica je na svete.

Ivan Chudý (ivan.chudy@gmail.com, 0903 791234)

Študoval na Fakulte architektúry STU v Bratislave (2007) a Fakulte architektúry VUT v Brne (2010). Samostatne pôsobiaci architekt spolupracuje s viacerými  regionálnymi ateliérmi ako ArRea, Straming či Arcadia. Zaoberá sa prevažne navrhovaním a projektovaním obytných zón, obytných budov, verejných priestorov a prvkov drobnej architektúry. Dodnes má zrealizovaných niekoľko rodinných domov v Trenčíne a v súčasnosti pracuje na rekonštrukcii centrálnej zóny v Bolešove.

Matej Škriečka

Je absolventom bakalárskeho štúdia v odbore Krajinná architektúra a krajinné plánovanie na Fakulte architektúry STU v Bratislave (2007) a inžinierskeho štúdia v odbore Krajinárstvo a vodné hospodárstvo na Stavebnej fakulte STU v Bratislave (2009). Po skončení štúdia istý čas pôsobil v krajinno-architektonickom ateliéri v Rakúsku neďaleko Viedne, ktorý vlastní zážitkové záhrady. V súčasnosti pôsobí vo svojom projekčno - realizačnom ateliéri LIVING GARDEN. Venuje sa predovšetkým záhradnej a krajinnej architektúre, návrhom a realizáciám verejných priestorov, záhrad i zelene pre súkromných investorov.

NAD KNIHAMI SEDÍME RADI
  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 0/5 (0 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Log in or create a user account to rate this page.

Comments

Log in or create a user account to comment.